Twój numer IP

lip 13, 2017 przez

Twój numer IP

Numer IP, to coś co odróżnia konkretne urządzenie, takie jak na przykład komputer, tablet czy smartfon od innych urządzeń podłączonych do Internetu. To pewnego rodzaju imię i nazwisko, nadane urządzeniu w sposób unikalny. Może też się zdarzyć, że numer IP jest z każdym logowaniem się inny, jest to jednak spotykane głównie w sieciach takich jak na przykład neostrada.
Twoje IP nadawane jest z chwilą zalogowania się do sieci przez providera, czyli firmę, lub osobę dostarczającą nam Internet. Na podstawie adresu IP wiadomo skąd nadawana jest informacja, oraz gdzie powinna ona dotrzeć. Adresy IP są zarządzane przez Internet Assigned Numbers Authority (IANA).

 

Numer IP to nic innego jak liczba składająca się z czterech bajtów oddzielonych od siebie kropkami. Kropek jest zawsze tyle samo, czyli cztery. Zakres bajtów mieści się w przedziale od 0 do 255.
Unikalnie nadawane numery IP mają pozytywny wpływ na bezpieczeństwo w sieci, dzięki możliwości szybkiego wykrycia do kogo należy komputer, z którego popełniono przestępstwo, oraz pod jakim adresem znajduje się komputer. Policja może w każdej chwili zwrócić się do providera Internetu z prośbą o ujawnienie numeru IP konkretnego urządzenia.