Do czego można wykorzystać płyty EGGER?

lut 4, 2021 przez

Do czego można wykorzystać płyty EGGER?

W niektórych konstrukcjach budowlanych fantastycznie sprawdzają się płyty drewnopochodne powstałe ze sprasowanych odpadów drewnianych. Gdzie można wykorzystać płyty marki EGGER, jednego z liderów w tej branży?

Budowa konstrukcji drewnianych

Dziś wiele domków stawia się wykorzystując belkowanie i wewnątrz wkładając specjalne płyty EGGER. Bardzo często w takich konstrukcjach pomiędzy dwie płyty wstawia się ocieplinę, dzięki czemu staje się ona naprawdę solidna i dobrze izoluje od zimna. Płyta EGGER to przedstawiciel płyt OSB. Choć cechuje się ona wysoką trwałością i przeznaczona jest do stosowania w pokryciach zewnętrznych, to należy chronić ją przed bezpośrednim działaniem czynników zewnętrznych, stosując odpowiednie okładziny. W konstrukcjach drewnianych płyta EGGER sprawdza się wyśmienicie, szczególnie gdy zostaną dopasowane jej parametry do konkretnych oczekiwań. Takie płyty są lekkie, łatwo tworzy się z nich ściany budynków, a przy okazji stanowią dobrą izolację termiczną i są dość tanie. Najczęściej wykorzystuje się je przy budowie niewielkich domków letniskowych, altan, ale również bud dla psów czy innych lekkich konstrukcji.

Gdzie nie powinno się wykorzystywać płyt OSB?

Zasadniczo są one przeznaczone do konstrukcji lekkich, czyli tam, gdzie nie są narażone na duże obciążenia. Nie zaleca się stosowania płyt OSB w przypadku domów piętrowych czy innych piętrowych konstrukcji. Doskonale sprawdzają się natomiast przy wszelkiego rodzaju przydomowych konstrukcjach, kiedy potrzebujemy czegoś prostego, lekkiego, a przy tym taniego. W wielu gospodarstwach wykorzystuje się takie płyty drewnopochodne do budowy różnych pomieszczeń dla zwierząt – zagród, kurników czy kojców. Świetnie sprawdzają się one tam, gdzie trzeba własnymi rękami wybudować coś lekkiego w krótkim czasie. Każdy szanujący się majsterkowicz powinien mieć w swoim domu kilka arkuszy płyty EGGER na wypadek, gdyby okazało się, że trzeba szybko skonstruować coś z płyty OSB. Taką płytę należy jednak przechowywać w suchym miejscu, odizolowaną od wilgoci.

Podobne

Tagi